Chráň zvieratá
Prečo chrániť zvieratá?
- Už ste si niekedy položili otázku prečo vôbec zvieratá chrániť a prečo niektorí ľudia venujú tejto problematike svoje úsilie a treba aj životy či, už ako profesionáli alebo ako dobrovoľníci?
- Títo ľudia majú zvieratá a prírodu radi, rovnako ako mnoho iných ľudí, rovnako potrebné ako aj Vy, ale oni na rozdiel od ostatných s tým niečo aj robia. Nestačí im iba sa pozerať, ako miznú každý deň 100-150 živočíšnych a rastlinných druhov, ako sa denne Žuvacie a vypáli cez 50 000 ha tropického lesa (mimochodom je to približne rozloha Prahy). Za dobu, čo prechádzate tieto stránky, tak s veľkou pravdepodobnosťou nenávratne vyhynul minimálne jeden druh z našej planéty Zem, ktorú nazývame planétou Života. Myslíte si, že takhle by mala vyzerať planéta Života? Zcela určite nemala. Tá naša tak vyzerá a to je tu popísaný len zlomok našej dennej aktivity.
- Možno si hovoríte Afrika je ďaleko, tak prečo by ste sa práve Vy mali o jej zvieratá zaujímať a pomáhať je chrániť. Lenže Afrika je stále aj cez všetku našu snahu o ich vyhubenie, kontinent s najvyšším počtom zvierat na zemi a ak je vyzabíjíme, tak Vy ani Vaše deti už nikdy nebudete počuť dych berúce řev leva, ktorý sa nesie savanou na obrovskú vzdialenosť.
- Lví řev sa nesie africkú savanou na veľké vzdialenosti už po stáročia a je len na nás, či nás pri cestách po Afrike bude budiť mohutný lví řev alebo zvuky strojov, ľudí a dobytka. Prečo musí lev tak revať aby sme ho vnímali? Je vôbec možné, že aj napriek ohromujúci řev nepočujeme jeho zúfalý tón? Musíme naozaj všetko zničiť, aby sme si uvedomili, že bez toho nemôžeme žiť? Každý z nás môže africkým zvieratám pomoct. Jeden človek, ktorý niečo robí je pre svet prospešnejšie, ako 1000 ľudí, ktorí si o tom len čítajú. Áno, sú to hŕbu otázok, ale ak vás aspoň jedna z nich prinútila k zamysleniu, tento článok splnil svoj účel.
Neúprosná čísla
- Prečo chrániť zvieratá? Čísla hovoria jasne. Napríklad počet slonov (Loxodonta africana) v Afrike bol v prvej polovici minulého storočia odhadoval na 10 miliónov kusov a dnes ich prežíva okolo 600 000 tisíc. Goril horských zostáva v Afrike posledných pár stoviek kusov. Za prežívajúce zvyšok týchto zvierat vďačíme z veľkej časti Dian Fossey, ktorú jej láska ku gorilám stála život. Silno tiež klesajú stavy veľkých dravcov a predátorov. Napríklad levov zostáva niečo málo cez 20 000, psov hyenových (Lycaon pictus) žije len 2-5 tis. a gepardy (Acynonix jubatus) už z niektorých miest zmizli úplne. Niektoré poddruhy žiráf (Giraffa camelopardalis) sú na pokraji vyhynutia. Stavy nosorožcov boli v minulosti odhadujú až na 1 milión jedincov, dnes ich zostáva pár tisíc a tak by sme mohli pokračovať aj s mnohými ďalšími druhmi zvierat.
- Úplne katastrofálne je tiež stav severného poddruhu nosorožca tuponosého (Ceratotherium simum cotton), ktorý je s vysokou pravdepodobnosťou vo voľnej prírode už vyhubený a na svete zostáva iba á kusov, z ktorých 7 patrí našej ZOO v Dvore Králové nad Labem. Vedci stále dúfajú, že niekoľko jedincov žije v DR Kongo v parku Garamba, ale tieto informácie nie je možné overiť.